ASCII blog
#foto #Praha #výběr twitter


28. 2.

Rozklad


Jedna kariérní poučka říká, že když jste nejchytřejší člověk v místnosti, měli byste si najít jinou společnost, protože jinak nenaučíte nic nového & nebudete se posouvat vpřed, protože postup je jediné kritérium podle kterého se měří hodnota člověka, žejo?

Naproti tomu být nejchytřejší člověk v autobuse, kde jedu jen s řidičem je něco úplně jiného. Před pár dny můj noční spoj na večer (nevýrazné) poezie & pak (nezapomenutelnou) noc Astronautalise se přihnal se zpožděním - nechybělo moc a bus by do zastávky driftoval. Jedno bylo jisté: U kormidla nebyl jeden z těch ležérních řidičů, kteří se pohybují s urgentností želvy na morfinu, ale věděl o svojí sekeře a snažil se ji dohnat.

Ukázalo se, že ho na mojí linku narychlo nastrčili a on neznal místní pustiny vesnického rozkladu. Z místa navigátora jsem ho naváděl potemnělými vesnicemi, kde nefungovalo pouliční osvětlení. Bylo to zvláštní - klouzat ulicemi záplatovaného asfaltu v téměř úplné tmě. Elektrika fungovala - pár oken a zapomenutá vánoční světla stále mžourala do noci - ale kromě nich všude panovala noc.

Vzpomněl jsem si na jeden den, kdy jsem za tmy vyrazil na kole. Bez světla jsem neměl pojem o relativní poloze těla vůči vozovce a připadal jsem si, jako kdybych létal tři metry nad zemí, jako kdybych seděl na jenom z těch historických bicyklů s obrovským předním kolem.

Nakonec jsem ho odnavigoval do cílové stanice & stihl jsem návazný spoj, nic zajímavého. Ale to klouzání ulicemi bez světla bylo zvláštní. V poslední době jsem začal sledovat vesnické prostředí jiným pohledem. Místo ideálu přírody, klidu a líných horkých letních odpolední, kam lidé z měst můžou toužit odejít, je mnohem výraznější rurální rozklad, kdy všechno je nedokončené, rozpadá se nebo je narychlo spravováno, kdy převládá prach a rez, kdy žádná idealistická vesnice neexistuje a lidé se nechtějí nastěhovat do něčeho reálného, ale do úhledných moderních novostaveb blízko dobrých komunikací, odkud můžou ráno narychlo odjet a pak se večer vrátit. Vesnice není cíl, ale jen úkryt před světem, kde občas nefunguje veřejné osvětlení.


vstoupit do diskuze

««« 1. 3. Krásná mrtvola
»»» 27. 2. Ztracení

příbuzné články:
Hvězdné mapy 📷
Dvojitá duha 📷
Kolo 📷
Na lovu barev 📷
Vesnická idylka (částečně v plamenech) 📷
Ohňostroj 📷

sem odkazují:
Děsír & improv
Úniky hesel
Sousedka
Auto

píše k47/NEVERYOUNG, kontakt: ascii@k47.cz